Aplikace kompostu v systému market gardeningu

kompost
Použití kompostu ve foliovníku u podniku pracujícím systémem market gardeningu. Copyright: Živé zemědělství
PěstiteléZelinářiVzděláváníUdržitelnost

V ekologickém zemědělství se stále častěji setkáváme s podniky praktikujícími systém market gardeningu, to znamená podniky, které na malých plochách pracují podle metod biointenzivní produkce a zčásti i podle metody „no-dig“. Na záhony k produkci zeleniny přitom aplikují poměrně vysoké dávky kompostu a množí se otázky s tím spojené. Následující článek informuje o slučitelnosti tohoto produkčního systému se zákonem o biologických odpadech, zákonem o hnojivech, nařízením Evropské unie o ekologickém zemědělství a směrnicemi jednotlivých ekozemědělských svazů, nejedná se o jeho odborné hodnocení. 

Použití kompostu – příklady z praxe

V rámci produkční metody „no-dig“ (podle Perkinse nebo Downinga; Deep Compost Mulch System) se v některých podnicích na trvalý záhon nanese 10–15 cm vysoká vrstva kompostu ze zelené hmoty, k tomu se v některých podnicích ještě každoročně přidává dvoucentimetrová vrstva kompostu. U biointenzivní produkční metody se zhruba každé 2 roky aplikuje 80 t kompostu ze zelené hmoty na 1 ha k zeleninám s vysokou potřebou živin (informace: S. Kretschmer, Univerzita Kassel-Witzenhausen, katedra ekologického zemědělství). Kompostovaná zelená hmota obsahuje v průměru 51 % sušiny, což odpovídá dávce 41 t suš./ha za 2 roky. 10cm vrstva (0,1 m3/m2 = 1 000 m3/ha) odpovídá 653 t čerstvé hmoty (ČH)/ha (orientační hodnota dr. Möllera/KTBL: 653 kg/m3), tj. 333 t suš./ha. Jaké se tím aplikují dávky dusíku a fosforu? Hodnoty kompostů ze zelené hmoty kolísají – každý podnik musí počítat s hodnotami dodanými kompostárnou s příslušnou šarží kompostu. V následující tabulce je uveden výpočet s orientačními hodnotami.

Tabulka 1: Příklady z praxe podniků pracujících systémem market gardeningu

suš. celkový N minimální zápočet N v roce aplikace P2O5
% kg/t ČH kg/ha kg/t ČH
orientační hodnoty pro kompostovanou zelenou hmotu* 51 12 3 % Ncelk 3
aplikované množství dusíku a fosforu
příklad biointenzivní: 80 t kompostu/ha jednou za 2 roky 51 960 kg Ncelk/ha 28,8 kg N/ha 240 kg P2O5/ha
příklad „no-dig“: 653 t kompostu/ha (vrstva 10 cm) 51 7 836 kg Ncelk/ha 235 kg N/ha 1 959 kg P2O5/ha

* orientační hodnoty Excel-Programm DBE, LLM 2021 

Tabulka 2: Obsahy těžkých kovů podle zákona o biologických odpadech 

Obsahy těžkých kovů podle zákona o biologických odpadech 
max. 20 t suš./ha

kompostované zelené hmoty

během 3 let

max. 30 t suš./ha

kompostované zelené hmoty

během 3 let

limitní obsahy těžkých kovů v mg/kg suš. dle zákona (§ 6, odst. 1, bod 1 a § 4, odst. 3)
olovo 150 100
kadmium 1,5 1
chrom 100 70
měď 100 70
nikl 50 35
rtuť 1 0,7
zinek 400 300

Ustanovení zákona o biologických odpadech

Nakoupený kompost ze zelené hmoty je ve smyslu tohoto zákona „biologickým odpadem“. Takovýto kompost, prodávaný zemědělským nebo zahradnickým podnikům, musí být vyroben v zařízení, které má povolení k nakládání s biologickým odpadem (akreditovaná kompostárna). V § 1 zákona je uvedeno, že platí pro „obhospodařovatele zemědělsky, zahradnicky nebo lesnicky užívané půdy“ – to znamená, že je závazný i pro „velmi malé podniky“ bez ohledu na jejich právní formu, tedy například i pro solidární zemědělství (KPZ) organizované formou spolku. § 6 upravuje aplikované množství a obsahuje i omezení a zákazy aplikace: během 3 let se na půdu nesmí aplikovat více než 20 t sušiny, resp. 30 t sušiny (pokud obsah těžkých kovů nepřekročí stanovené limity, viz tabulka č. 2) biologických odpadů nebo směsí na hektar. Důležité je, že tyto zákonem dané horní hranice se nevztahují k průměru všech zemědělsky užívaných ploch, nýbrž na konkrétní pozemek, na němž je kompost aplikován! V pozadí tohoto ustanovení stojí cíl zabránit zatížení půdy těžkými kovy. § 7 navíc předepisuje povinnost zapravení biologických odpadů.

V obou uvedených příkladech biointenzivní produkce a u metody „no-dig“ aplikovaná množství kompostu výrazně překračují maximální povolené množství podle zákona. Aplikace 10–15cm vrstvy kompostu navíc nesplňuje povinnost zapravení kompostů ze zelené hmoty. Způsob zapravení v zákonu definován není – kompost by například mohl být povrchově zapraven rotavátorem nebo hráběmi. Vlastního kompostu například z posklizňových zbytků se tento zákon netýká a lze ho doplňkově použít.

Ustanovení zákona o hnojivech

V jednotlivých spolkových zemích existuje rozdílný výklad některých bodů. Kromě toho každá spolková země předepisuje další omezení pro vymezené oblasti zatížené dusičnany a/nebo eutrofizací (fosfor), proto se vyplatí informovat se zvlášť v dané spolkové zemi.

Stanovení potřeby živin je podle tohoto zákona nutné tehdy, dodávají-li se jich dané zelenině velká množství: ˃ 50 kg N/ha/rok nebo ˃ 30 kg P2O5/ha/rok. Co se týče výběru hnojiva (tedy podle výpočtu stanovení potřeby živin), počítá se s ročním účinným množstvím N: u kompostované zelené hmoty udává zákon 3 % uvolněného N v roce aplikace. V následujících třech letech je třeba počítat s uvolněním 4 % N v prvním následném roce a 3 % v dalších dvou letech. Stanovení potřeby fosforu je nutné jen u záhonů s výměrou nad 1 ha: podle zákona je při ˃ 20 mg P2O5/100 mg půdy možné hnojení maximálně ve výšce předpokládaného odběru fosforu (pozor na obsah P v kompostu!).

Tabulka 3: Obsah těžkých kovů v domovním kompostu podle nařízení EU o ekologickém zemědělství 

max. obsah těžkých kovů podle nařízení EU o EZ pro „kompostovaný nebo kvašený domovní odpad“ v mg/kg sušiny
olovo 45
kadmium 0,7
chrom 70 – chrom celkově, chrom (VI): neprokazatelný
měď 70
nikl 25
rtuť 0,4
zinek 200

Nařízení EU o ekologickém zemědělství

Příloha 1 nařízení komise (ES) č. 889/2008 uvádí hnojiva, pomocné půdní látky a živiny, mezi nimi i „kompostovaný nebo kvašený domovní odpad“. Kompostovaná zelená hmota je tedy v ekologickém zemědělství přípustná, stejně tak použití kompostované kůry a také kompost z domovních biologických odpadů (biopopelnice), u něhož je však třeba dodržet limitní obsahy těžkých kovů (viz tabulka 3).

Směrnice ekozemědělských svazů

Jak pro svaz Bioland, tak pro svazy Naturland a Demeter platí, že je třeba dodržet ustanovení zákona o hnojivech a zákona o biologických odpadech. Obsah těžkých kovů v nakoupených kompostech (včetně kompostu ze zelené hmoty) nesmí překročit maximální povolená množství uvedená v nařízení EU o EZ pro kompostovaný domovní odpad. Všechny podle směrnic přípustné komposty tím splňují limitní hodnoty zákona o biologických odpadech při aplikaci do 30 t suš./ha během tří let. Pro kontrolu EZ a svazovou kontrolu je třeba uchovat dodací listy, faktury a výsledky analýz příslušných šarží.

V podnicích svazů Bioland a Naturland jsou kromě kompostů z akreditovaných kompostáren přípustné i komposty z domovních odpadů. Dokument dané šarže musí obsahovat osvědčení způsobilosti od svazu Bioland, resp. Naturland. U svazu Naturland je navíc nutný „doklad pro nákup a použití kompostu z organické, resp. zelené hmoty“ od poradenské organizace svazu Naturland. V podnicích svazu Bioland by se zpravidla nemělo překročit maximální množství 20 t suš./ha za tři roky. Tato hranice však není povinná – je možné aplikovat až 30 t suš./ha, aniž by bylo nutné udělení výjimky. Dobré je odsouhlasit si potřebu s poradenskou organizací. Celkové množství statkových a doplňkových organických hnojiv aplikovaných ve venkovní produkci zeleniny nesmí překročit 110 kg N na ha a rok (v průměru všech venkovních zelinářských ploch). Za účelem tohoto omezení nákupu hnojiv ve smyslu směrnic svazu Bioland se N obsažený v kompostu započítává v množství 2 kg N/t sušiny. Podle směrnic svazu Naturland se z celkového N v kompostu započítává 20 % (v Bavorsku 30 %). Ve svazu Demeter je přípustný pouze kompost ze zelené hmoty; kompost z domovních odpadů je zakázán. Pokud se kompost v podniku svazu Demeter ještě ukládá nebo mísí, měl by být preparován biodynamickými preparáty. Lze ho ale také ihned použít a v tom případě by měl být ideálně zapraven s kravincovým preparátem. Aplikované celkové množství dusíku ze všech použitých statkových a obchodních hnojiv (včetně kompostu ze zelené hmoty) nesmí v průměru za osevní postup ve venkovní produkci zeleniny překročit 112 kg N/ha a rok.

Důsledky při nedodržení zákonných ustanovení

Nejsou-li dodržena ustanovení zákona o hnojivech nebo zákona o biologických odpadech, jedná se o přestupky proti těmto zákonům. Ty mohou mít mj. za následek peněžní pokuty, které se v jednotlivých spolkových zemích liší. Uvedená ustanovení zákona o hnojivech jsou rovněž obsahem směrnic Cross Compliance, k jejichž dodržování se zavazují podniky, které žádají o dotace na své plochy (Bádensko-Württembersko: přímé platby a dotace v programu FAKT). Zde může být (v případě opakovaného porušení) požadováno vrácení dotací, což je pro podnik finančně často velmi citelný zásah. Pokud není dodrženo některé ustanovení z nařízení EU o ekologickém zemědělství, může být v krajním případě podniku odebrán jeho ekologický status. To by pak znamenalo prodej produktů bez ochranné známky bio (i bez svazové známky). Veškerá zákonná ustanovení je proto třeba ve vlastním zájmu dodržovat.

Závěr

Omezení množství kompostu, které se aplikuje v uvedených příkladech podniků praktikujících systém market gardeningu, vyplývá v první řadě ze zákona o biologických odpadech. Povolená množství jsou podstatně nižší než dávky aplikované v uvedených příkladech z praxe. Aplikovaná množství je třeba snížit tak, aby byly dodrženy výše uvedené limity, kromě toho je třeba dodržet povinnost zapravení. Jestliže je to vhodné z odborného hlediska, mohl by podnik na kompostové záhony doplňkově aplikovat například vlastní kompost nebo mulčovací materiál. Při odborných otázkách vám ochotně poradí náš poradenský tým. Nadto je samozřejmě třeba dodržovat ustanovení zákona o hnojivech. Podle směrnic ekozemědělských svazů je u všech nakoupených kompostů třeba dodržet limity pro obsah těžkých kovů, uvedené v nařízení EU o ekologickém zemědělství pro domovní komposty, které jsou výrazně nižší než limity stanovené v zákoně o biologických odpadech.

Ulrike Fischbach a Martina Barb

Čerstvě založené kompostové záhony s kompostem ze zelené hmoty

 

 

Výsadba do nového kompostového záhonu

Článek vyšel v časopisu ÖKOmenischer Gartenrundbrief č. 4/2021