Živé zemědělství - celistvé porozumění půdě, životu v ní a na ní

Přinášíme vám aktuální zprávy z převážně zahraničních výzkumů a praxe širokého spektra současných směrů trvale udržitelného hospodaření a péče o krajinu. Najdete u nás články s převážně ekologickými, biodynamickými, permakulturními či regenerativními postupy, které pro nás reprezentují ŽIVÉ ZEMĚDĚLSTVÍ.

Chceme tak přispívat k proměně smýšlení o limitech současného zemědělství, usilovat o jeho obnovu a podporovat životní procesy tam, kde jich rapidně ubývá. Extrémy, které jsou spojené se změnou klimatu, jsou pro nás reálné a viditelné.

Každoročně pořádáme v prostoru Zemědělského muzea v Praze dvoudenní Symposium Živé zemědělství, které nabízí inspirativní přednášky a workshopy od odborníků z České republiky i ze zahraničí farmářům, studentům ekologického zemědělství i nadšencům z řad veřejnosti.

Věříme, že je v našich silách dosáhnout postupného uzdravování krajiny, půdy i zahrady. Chceme být inspirací ke konkrétním krokům, které může činit každý z nás. Podstatné jsou pro nás zejména: podpora biodiverzity, šetrné zpracování půdy a welfare zvířat.

Doufáme, že vám poskytneme zajímavé podněty k porozumění půdě, životu v ní i na ní. Vždyť je to ona, která nás všechny nese a nám přirozeně záleží na tom, aby zůstala ŽIVÁ.

Portál živé zemědělství je podporován MZe prostřednictví dotace na činnost ČTPEZ.

Náš tým

Marek Vybíral

PROPOJOVATEL VŠEHO, CO JE POTŘEBA, ABY PORTÁL ŽZ VZNIKL, předseda rady Demeter CS a biodynamický vinař ve Vinařství Krásná Hora.

Jiří Prachař

OTEC KONCEPTU ŽZ, zakladatel a ředitel Farmářské školy, zakladatel symposia Živé zemědělství a člen rady Demeter CS.

Jana Vaníčková

KOORDINÁTORKA PORTÁLU ŽZ a členka rady Demeter CS.

Jan Moser-Vavřička

KONZULTANT DĚNÍ KOLEM PORTÁLU ŽZ DO POHODY I NEPOHODY, biodynamický vinař, biodynamický konzultant a člen rady Demeter CS.

Tomáš Uhnák

SPOLUORGANIZÁTOR A MODERÁTOR Symposia Živé zemědělství, výzkumník a publicista v oblasti agro-potravinových systémů.

Jan Valeška

PRŮKOPNÍK VŠEHO KOLEM KOMUNITNÍ AGROEKOLOGIE V ČR, ředitel AMPI, člen správní rady Nadace pro Půdu, správce spolku PRO-BIO LIGA.

Kateřina Beňová

KOORDINÁTORKA SYMPOSIA a seminářů Farmářské školy, zahradnice v rodinné firmě Beňo-biotech.

Irena Štítkovcová

KOORDINÁTORKA SYMPOSIA a vedoucí studijního oddělení Farmářské školy.

Kateřina Kotěrová

UMĚLKYNĚ SOCIÁLNÍCH SÍTÍ ŽZ, projektu Lovíme Bio a všeho eko-logického

Organizace

Jsme spolek biodynamicky hospodařících zemědělců v České republice a na Slovensku a patříme k celosvětové organizaci Biodynamic Federation - Demeter International. Biodynamiku vnímáme jako jedinečný a holistický přístup k ekologickému zemědělství, zahradničení, potravinám a zdraví. Naším hlavním cílem je zpřístupnit poznatky a rozšířit povědomí o biodynamice a především jejím praktickém využití v zemědělství a to jak farmářům tak i široké veřejnosti. Zároveň usilujeme o to usnadnit českým a slovenským biodynamickým zemědělcům získání certifikace Demeter za přijatelných podmínek a umožnit jim označovat své výrobky mezinárodně uznávanou značkou té nejvyšší kvality. Nyní, v roce 2024, má náš spolek 35 členů.

www.demetercs.eu

AMPI je nezisková organizace založená v roce 2014, zaměřená především na rozvoj lokálních potravin, solidární iniciativy a potravinovou suverenitu v České republice i v celé Evropě. Jejím hlavním cílem je vzdělávat dospělé, mládež a děti v oblasti environmentálních aspektů zemědělství a spotřeby potravin, poskytovat farmářům a spotřebitelům vodítko při zakládání místních potravinových iniciativ a sociálních podniků, podporovat místní alternativy potravin a provádět výzkumné a studijní činnosti v oblasti udržitelného zemědělství a místních potravinových systémů.

www.asociaceampi.cz

Farmářská škola je jediná škola ekologického a biodynamického zemědělství v České republice, která nabízí ucelený program praktického vzdělávání na ekologických farmách u nás i v zahraničí. Cestou vzdělávání a podpory mladých zemědělců si klade za cíl znovuoživení půdy, rozšíření trvale udržitelných postupů, důstojné zacházení se zvířaty a obnovení života na venkově.

farmarskaskola.cz

Partneři

Ekofarma Probio s r.o. ekologicky hospodaří od roku 2007. Sídlí na Břeclavsku a obdělává 355ha orné půdy, na které pěstují obilí a luštěniny a chovají prasata a ovce. Zároveň je členem splku biodynamických zemědělců Demeter CS.

www.ekofarmaprobio.cz

Farmy Bio Bělá, Bio Vstiš a Bio Zdoňov hospodaří dohromady na výměře necelých 3300 hektarů a jsou certifikované Demeter. Vlastník, pan Bernard Lainka je členem rady Demeter CS. Na farmách pěstují obilniny, luskoviny a olejniny a chovají cca 700 ks dobytka plemene Masný Simetál. Veškeré biodynamické preparáty si zároveň vyrábějí sami, jejich výroba a aplikace probíhá vždy v dubnu-červnu a září-říjenu. Farmy nabízí také semináře a je například možné se po domluvě připojit k výrobě a aplikaci preparátů.

www.biozdonov.cz

Posláním spolku Permakultura (CS), z. s. je uvádět v život permakulturu, tj. systém navrhování a realizace trvale udržitelných lidských sídel (ať už jde o místa v krajině nebo ve městě) založený Billem Mollisonem a Davidem Holmgrenem. Jsme spolek s dlouhou tradici (založeno 1996) a jsme součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme pravidelně konferenci v listopadu, vydáváme vlastní i překladové publikace, organizujeme různě dlouhé a různě intenzivní kurzy i neformální setkání, na webu máme Mapu ukázkových permakulturních projektů.

www.permakulturacs.cz

Czech Organics je poradenská firma zaměřená na rozvoj ekologického zemědělství a udržitelných zemědělských postupů v České republice. Spojuje zemědělce, výzkumné instituce a další partnery s cílem zlepšovat kvalitu půdy, posilovat biodiverzitu a podporovat inovativní řešení pro ekologické hospodaření. Czech Organics přispívá ke vzdělávání nové generace poradců a zemědělců, kteří chtějí hospodařit udržitelně.

www.czechorganics.com

Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství (ČTPEZ) je sdružení významných aktérů z oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, zemědělské a potravinářské produkce a obchodu a oborových nevládních organizací se zaměřením na ekologické zemědělství a produkci biopotravin. Cílem ČTPEZ je budovat a podporovat rozvoj znalostního systému v oblasti ekologického zemědělství a produkce biopotravin a posílit konkurenceschopnost ekozemědělského sektoru v České republice ve všech jeho klíčových oblastech.

www.ctpez.cz

HERO CLAN tvoří databázi expertních dobrovolníků (hrdinů), které propojují s neziskovými organizacemi na základě konkrétních požadavků neziskovek a dovedností dobrovolníků. Vychází z toho, že každý z nás má nějakou superschopnost a že dobrovolnictví obohatí všechny zúčastněné. Zároveň organizují víkendové dobrovolnické akce, v rámci kterých pomáhají neziskovkám po celém Česku s jednoduchou manuální prací. Šetří tak neziskovkám peníze a čas, aby měly více kapacit na naplňování svých poslání. HERO CLAN experti pomáhali při vzniku magazínu Živé zemědělství.

www.heroclan.cz

Spolek profesionálních vinařů a vinohradníků zabývající se integrovanou ochranou a ekologickou produkcí hroznů a vína. EKOVÍN koordinuje jejich činnosti a chrání jejich zájmy. Společnou myšlenkou vinařů hospodařících ve 160 podnicích na více než 12.000 hektarech vinic v České republice je zodpovědnost vůči krajině, půdě, zákazníkům, budoucím generacím i sobě samým. Ekologicky orientovaní vinaři sdružení ve spolku Ekovín se již od roku 1992 snaží produkovat vína špičkové kvality bez reziduí pesticidů a snaží se podporovat druhové bohatství rostlin, hmyzu a dalších organismů ve vinicích i okolní krajině.

www.ekovin.cz

Kontakty

Symposium

Kateřina Beňová

Koordinátorka
Magazín

Jana Vaníčková

Koordinátorka