Prasata v mobilní stáji – Mobilní prasečí stáj Darumer

Foto: Darumer-Schweinemobil
mobilní stáj pro prasata
Chovatelé

V chovu nosnic se mobilní stáje používají už dlouho, promýšleli jsme proto podobný koncept pro prasata: kompletní stáj s ochranou před povětrností, s přísunem krmiva a vody a stálým přístupem do volného výběhu. Stáj lze kdykoli převézt na nový pozemek, kde je možné vytyčit libovolně velký výběh.

Mobilní stáj pro chov prasat má podlahovou plochu 15 m2, rozdělenou na část pro aktivitu a část určenou pro krmení. Obě části jsou vybaveny otevřenými miskovými napáječkami. V části určené pro krmení se nachází velký krmný žlab, který je díky připojenému zásobníku krmiva velmi vhodný pro adlibitní krmení.

Základem je usnadnit si práci a poskytnout prasatům komfort

Zásobník krmiva o objemu 3 m3 a cisterna na vodu o objemu 1 200 l pojmou zásobu vody a krmiva dostačující podle počtu zvířat i na několik týdnů. Vzhledem k adlibitnímu krmení nevzniká téměř žádná potřeba práce, alternativou je ruční krmení prasat podle jejich potřeby. Systém zasouvacích zábran zajišťuje ve stáji flexibilitu pro případ nutné krátkodobé separace zvířat, například kvůli ošetření nebo třídění. Zřídit zde lze i naháněcí uličku. V lehací části stáje je umístěn otvor ve výši podlahy, který slouží k jednoduchému odstraňování výkalů a čištění stáje.

Stáj je koncipovaná pro všechny kategorie prasat – pro prasnice a selata až do finálního výkrmu. Díky zabudovatelným tyčovým zábranám a doupěti pro selata mohou prasnice v mobilní stáji bez problému rodit. Prasata chováme v uzavřeném systému: prasnice porodí selata v lehací části mobilní stáje. Na konci doby kojení – u nás po osmi týdnech – se prasnice odstaví a přemístí do skupinového ustájení prasnic. Selata zůstávají spolu se sourozenci ve výkrmu ve stáji až do porážky. Díky tomuto postupu máme poměrně malou potřebu práce a zvířata jsou vystavena minimálnímu stresu.

Problémy s chladem apod. vzhledem k dobré tepelné izolaci stájí nebývají. Cisterna na vodu namontovaná nad lehací částí se stará o zmenšení vzdušného prostoru, takže si prasnice může stáj svým tělesným teplem vytopit na příjemnou teplotu, i když je venku pod nulou. V doupěti, které je oddělenou a chráněnou částí, se kromě toho mohou selata zavrtat do teplé slámy. Větrací otvory a lamelové závěsy se navíc starají o ochranu před větrem a nepřízní počasí. Mobilní prasečí stáj je tím pádem komfortně obyvatelná bez jakýchkoli externích zdrojů tepla. Příjemné klima je v těchto stájích i v létě, velké okno zajišťuje výměnu vzduchu. Prasata se také ráda zdržují venku ve stínu stáje.

Začlenění mobilního systému do osevního postupu

Mobilní stáj pro chov prasat lze i s ustájenými zvířaty kdykoli přemístit, čímž lze pro zvířata vytvořit nový výběh. To má několik výhod: Na rozdíl od běžného venkovního chovu dochází k menšímu zatížení půdy, protože ji prasata přeryjí jen povrchově. Z důvodu krátkého pobytu na jedné ploše se snižuje infekční tlak. Při mobilním ustájení s výběhem je půda přímo na místě vyhnojena, a je tím umožněno dobré vytížení ploch.

Mobilní stáj pro prasata  popisky (odshora): 1. Podpěry nákladního automobilu pomáhají mobilní stáj polohovat. 2. Dvě otevřené napáječky, jedna v aktivní a druhá v klidové zóně. 3. Pohled z odpočinkové do aktivní zóny: střešní okno, krmný žlab, napáječka. 4. Krmný žlab pro všechna zvířata: krmení prasat ve výkrmu a prasnic ad libitum. 5. velká vodní nádrž. 6. doupě pro selata (odnímatelné). 7. Klidová zóna: snadno namontovatelné zábrany pro chov prasnic / selat, snižují riziko otlaků.

Mobilní stáj pro prasata z podniku Schlehbaumhof se na objednávku též prodává.

Když chceme mobilní stáj přemístit, zavřeme v předvečer dveře do výběhu. Pak jednoduše zvedneme přístupovou rampu a stáj připojíme za traktor.

Mobilní stáje přemisťujeme podle počasí a půdních podmínek po dvou až šesti týdnech.

Za mokrého počasí se naše hlinité půdy rychle rozbahní, a prasata pak přemisťujeme dříve než v suchém létě, kdy je půda velmi pevná. Jakmile je půda prasaty „přeoraná“, zpracujeme ji kypřičem a osejeme meziplodinou nebo hlavní plodinou.

Plánování stanovišť přitom začleňujeme do osevního postupu a na každý měsíc počítáme s jednou částí pole pro výběh prasat. Dbáme na to, abychom prasata vypouštěli na plochu porostlou vegetací, a struktura půdy tak byla stabilní. Mobilní prasečí stáje umisťujeme na meziplodiny, sklizené obilí s podsevem, na vzcházející výdrol obilí po sklizni nebo na jetelotrávu určenou k zaorání. Abychom měli co nejkompaktnější porost, intenzivně pracujeme s různými letními i přezimujícími meziplodinovými směsmi. Tím dochází rovněž k mobilizaci živin v půdě a jejich zpřístupnění pro rostliny. V některých případech se meziplodiny před vypuštěním prasat ještě přepasou našimi ovcemi. Využíváme podsevy, abychom s co nejmenším zpracováním půdy, zvláště v suchých měsících, vytvořili stabilní půdní strukturu. Také tímto způsobem dosahujeme rychlého ozelenění ploch po sklizni a pozemky jsou tak rychleji využitelné pro prasata. Za tím účelem také provádíme časnou sklizeň obilí na siláž (GPS). Na jaře využíváme plodiny s krátkou vegetační dobou (např. jarní ječmen) nebo pozdějším výsevním termínem. V tomto ohledu experimentujeme mj. s pohankou a slunečnicí. Jakmile prasata pole vypasou, vyséváme částečně i zrniny v poměrně pozdních, ne zcela optimálních termínech.

Neustále se snažíme naplánovat časový a prostorový „tlumič“ tak, aby prasata bylo možné přemisťovat podle počasí rychleji nebo pomaleji. Přesto se v mokrých měsících může záhy stát, že se výběh rozbahní příliš hluboko. Především velká prasata ve výkrmu ho rychle zcela rozryjí. Nadměrné zatížení půdy pak vede k trvalému narušení půdní struktury. Další problém spočívá v tom, že na podzim po položce osevního postupu „prasata“ může být po následném zpracování půdy příliš mokro na setí, respektive na jaře a na přelomu jara a léta příliš sucho na to, aby rostliny dobře rostly.

Je náročné udržet si potřebnou flexibilitu a operativně reagovat na aktuální podmínky, ale pomáhá nám chuť experimentovat při hledání vhodného osevního postupu. Výhodou pestrého sledu plodin s častým a zároveň šetrným zpracováním půdy je pak poměrně nízký tlak plevelů na orné půdě.

Právní aspekty

Z právního hlediska se u mobilního ustájení jedná o výběhový chov, poněvadž mobilní stáj představuje kompletní stáj. Pro výběhový chov není nutné povolení veterinární správy, která však vyžaduje oplocení. Zpravidla se přitom jedná o 1,5 m vysoký plot s malými oky a s ochranou před podrytím nebo s páskou vedoucí elektrický proud. Kvůli oplocení jsou bezpochyby výhodou scelené pozemky, které lze s nízkými náklady velkoplošně ohradit. Dvojí užitek mají ploty tehdy, je-li možné je využívat i pro jiné druhy zvířat. My například chováme na pozemcích i ovce. Každá z našich mobilních prasečích stájí je pak vybavena ještě svým vlastním druhým plotem, který jednak odděluje jednotlivé skupiny prasat a jednak splňuje požadavky veterinární správy. Mobilní stáj je jednoduše použitelná i v případě, že by bylo nařízeno zavřít prasata ve stáji, například v případě epidemie: prasata se naženou dovnitř a zavře se klapka. Vzhledem k velkorysé konstrukci, velké světlé střeše a oknům je stáj komfortní i při delším pobytu uvnitř. Jestliže ji vybavíme slámou a jiným materiálem, kterým se prasata mohou zaměstnávat, mohou zde bez problémů pobývat. Kromě veterinární správy musí stáj (jako každá jiná stavba) splňovat požadavky stavebního úřadu. Tady záleží na jednotlivém referentovi, jak k mobilní stáji, kterou nelze mezi paragrafy jen tak snadno zařadit, přistoupí.

Navzdory některým obtížím lze díky mobilním stájím realizovat stanovištně adaptovaný, flexibilní a rentabilní chov, který zároveň zohledňuje potřeby zvířat a je transparentní pro spotřebitele. Chov prasat tak může být zcela novým způsobem začleněn do rozmanité a vůči půdě šetrné polní produkce.

Anna Zeidler

Schlehbaumhof, podnik svazu Bioland, www.schlehbaumhof.de

Článek vyšel v časopisu Lebendige Erde 5/2022